Společnost Bernarda Bolzana, z.s.

Společnost Bernarda Bolzana, z.s.

Vyšehradská 49
Praha 2
128 00
+420 725 825 852
spolecnostbb@gmail.com

Dialog uprostřed Evropy 2008

„Dialog uprostřed Evropy“, 14. - 16. března 2008 v Brně

Za hlavní téma letošní konference jsme zvolili fenomén faktického, i když pozvolného srůstání Evropy a způsob, jakým se s ním vyrovnávají země středoevropského regionu. Jde nám zejména o otázku, jak středoevropské, zejména politické, elity tento proces přijímají. Konkrétně se chceme věnovat reflexi nedávného německého předsednictví v Radě EU a zároveň diskusi o přípravách na české předsednictví. Jelikož je tradicí našich konferencí, že nejsou ryze akademické, ale snaží se přicházet s konkrétními podněty, domluvili jsme se s politology brněnských univerzit a společně vyhlásili soutěž studentských týmů na téma „Jaké by měly být priority českého předsednictví v Radě EU a kde hledat inspiraci?“.

Na konferenci mimo jiné vystoupí: prof. Jan Švejnar; Erwin Teufel - bývalý dlouholetý premiér Bádenska-Würtenberska; Ondřej Liška - ministr školství ČR, dr. Markus Söder - bavorský ministr pro spolkové a evropská záležitosti, prof. Jacques Rupnik, poslanci EP Josef Zieleniec, Jan Zahradil a Jan Březina; Erhard Busek - bývalý vicekancléř Rakouska.

Akci připravují Společnost Bernarda Bolzana a Ackermann-Gemeinde z Mnichova. Velice dobře se osvědčila spolupráce s městem Brnem (www.brno.cz), nově jsme začali spolupracovat také s Jihomoravským krajem (www.kr-jihomoravsky.cz). Dalšími partnery jsou Fundacja Krzyżowa z Polska (www.fundacjakrzyzowa.org) a Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (www.sfpa.sk).

Záštitu nad akcí převzali rektor Masarykovy univerzity prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D. a Primátor města Brna Roman Onderka.